חדשות הגינה - מיום חמישי שעבר ועד יום חמישי הקרוב‎2014·08·03‏

ערב טוב לכם,
ביום חמישי האחרון השתתפנו בחוויה מיוחדת במינה בגינה - קונצרט של המקהלה הקאמרית אורטוריו ירושלים. פעילים ואורחים רבים מלאו את המפלס האמצעי בגינה ונראה היה שכל מי שנכח בקונצרט הרגיש התרוממות רוח. המוזיקה, באווירה הכל כך מיוחדת של הגינה, סחפה את כולנו וקצת השכיחה מאיתנו את האירועים סביבנו. 

ושוב נוכחנו לדעת איזה "צוות לעניין" אנחנו. תודה רבה לכל מי שלקחו חלק בארגון ותפעול האירוע. שימחתם הרבה מאד אנשים, כולל את חברי המקהלה והמנצח, שהיו מאד נרגשים מהחוויה (וגם מחוברת "מתכוני גינה" שהענקנו להם).  

גם יהודה זיו, ידידנו, לא נשאר אדיש והעביר אלי חומר שכתב לפני שנים לזכרו של חבר משירותו בפלמ"ח, בו סיפר על חוויה שבה לוחמי הפלמ"ח, והוא ביניהם, שרו את השיר "החמה מראש האילנות נסתלקה" בכנסייה על הר תבור (מי שרוצה לקבל את סיפורו של יהודה, מוזמן לכתוב אלי ואשלח אליו).
יהודה כתב לי על עוד יצירה ששרה המקהלה, על "הבתולה מרים" - ראו בסוף המייל הזה. 

ביום חמישי הקרוב נפגש בגינה ונמשיך להכין את ערוגות הירקות לשתילת חורף, נמשיך להעביר גזם עץ לגינה ונמשיך לקטוף (ולאכול) תפוחים.

עדכונים בנושאים אחרים
ספריית האוזן השלישית - שלהב מעדכנת שספריית סרטים שמבוססת על האוסף הנדיר של "האוזן השלישית" תיפתח בסינמטק. לשם כך יש צורך לגייס בשבועיים הקרובים מנויים שיתחייבו למנוי לחצי שנה. כתבו אל: ozen3jerusalem@gmail.com ויחזרו אליכם.
חוג נשים רוקמות - שלהב מיידעת גם על חוג של נשים רוקמות שנפתח בחודש ספטמבר ויימשך שנה. לפרטים ניתן להתקשר אל אורנה גרונוביץ', מדריכת החוג, בטלפון 050-4753440.   

שיהיה לכולנו שבוע טוב ושקט,
אמנון 

לסיום, כמובטח, דבריו של יהודה זיו על "הבתולה מרים":
                                                                      

מושב כסלון נושא את שמה המקראי של 'כסלון' הקדומה – שעד מלחמת העצמאות ישב על מקומה כפר ערבי ששמר על שמה במשובש - 'כַּסְלָה'. באותה עת נמניתי עם יחידת ה'פוּרְמָנִים' – מלווי השיירות לירושלים, מן הגדוד השישי של חטיבת פלמ"ח-'הראל'. לימים התמקמנו, בצד הכפר הנטוש סַרִיס, ב'משאבות העליונות' - תחנת הדחיסה האחרונה במעלה צינור המים מראש-העין לירושלים, שמושב 'שואבה' הסמוך נטל ממנה את שמו. אומנם כבר הייתי אז מן ה'רֶזֶרְבָה' – אנשי המילואים של הפלמ"ח , אותם כינו 'חְ'תִיָארִים' ('זקנים') - אך עדיין בן... עשרים ואחת 'ורבע'! חֲבֵרַי ואני מצאנו לנו תעסוקה לשעות אפס-מעשה: כאותם 'חכמי טבריה' של 'הגששים', המצאנו גם אנו שאלות מחוכמות וחיפשנו להן תשובות... מטה חטיבת 'הראל' ישב אז במצודת המשטרה המנדאטורית ('טִיגַרְט') שבמרום הכפר אבו-גוש – ומעליו, בראש 'מנזר ארון-הברית', ניצב עד היום פסל מרים וישו בזרועותיה. 'שאלת החקר' היתה, כמובן: איך, לאחר כאלפיים שנה, עדיין היא 'מרים הבתולה'? תשובתי ה'מדעית' והמפורטת זיכתה אותי אז (במלוא הצניעות!) במקום הראשון:

'אין כל פלא בכך! הרי ממערב לאבו-גוש ישב כל העת הכפר 'סַרִיס' (שמו המקראי, 'שורש', נשתבש בתקופה הביזאנטית-הנוצרית בלשון היוונית המדוברת ונהגה Soris . כך מצאו אותו הערבים, בבואם לכאן במאה השביעית, כשבפיהם נעשה 'סָארִיס', במלעיל – אך בעקבות שמה הערבי של אֵלַת-הַמַּסְטִיק, נהגה השם בלשון הדיבור 'סַרִיס'!). ואכן, מה כבר יכול 'סריס' לעולל לה לבתולה? בצפון, בראש 'הר הרוח' שממערב למעלה-החמישה, ישב בשעתו הכפר 'בֵּית-ת'וּל' – אך, כזכור, נהגנו כ'פלמ"ח'ניקים' להתרפק על כל שם ערבי (ככתוב: "על עֲרָבִים בתוכה תלינו כִּנֹּרֹתֵינוּ!" - מזמור קל"ז), אף-כי לא טרחנו יתר על המידה בהיגויו המדויק, ולפיכך היה שמו בפינו 'בְּתוּל'... ומה כבר יכול 'בתול' לעשות למרים הבתולה? מזרחה משם יושב, עד עצם היום הזה, הכפר 'בִּדּוּ' – שמשמעות שמו בערבית 'רוֹצֶה', אך כדברי 'חכמי טבריה': 'גם אני רוצה, אַמָּה לא יוצא!!!' – וכך, כ'רוצה' בלבד, אף הוא לא סיכן מעולם את תומתה של מרים. ואחרון-אחרון, בדרום, ישב כזכור הכפר 'כַּסְלָה' - שתושביו, מטבע הדברים, כולם 'כַּסְלָאנִין' ('עצלנים'): רובצים באפס מעשה 'בין הַמִּשְׁפְּתַיִם', 'מעלים פימה עֲלֵי כָּסֶל' ואינם עושים אפילו צעד קטן אחד לעבר אבו-גוש... אז לאחר כל אותה עת ארוכה של אפס מעשה בכל האיזור כולו, למה לא תהיה מרים ראויה לכינוי 'הבתולה'???'

 


העדכון האחרון מהגינה (מ־‎2018·12·23‏): זוכרים את אורה. וגם: סדרת פעילויות מקסימות בחודשים הקרובים - הוציאו יומנים!
צפיה בכל העדכונים תוכנית חודשית