חם לכם? זה הזמן להגיע לגינה. כדאי לקרוא מה צפוי בגינה ביום שלישי וביום חמישי‎2015·08·02‏

שלום לכולכם,
הימים חמים, וזה הזמן לבקר בגינה בשעות אחר הצהרים הקצת יותר מאוחרות. לא תצטערו!

ביום חמישי הקרוב נשתדל לעסוק בעבודות שלא דורשות מאמץ רב (למשל, בציר ענבים, ואולי גם קטיף של ראשוני התפוחים...). ומי שממש יתעצל, מוזמן לבוא ולא לעשות כלום.....

ביום שלישי הקרוב אנחנו מתחילים ביוזמה חדשה ונחמדה - מפגש שבועי שעיקרו לנוח, לשוחח, לשתות תה צמחים, ולהסתלבט. מדובר במפגש נוסף על זה של יום חמישי, שבו נעשה כל מה שמתחשק, חוץ מלעבוד.....
אתם מוזמנים להגיע משעה 16.30 ואילך.

ביום רביעי הקרוב בשעה 12.30 יתקיים בוועדה הארצית לתכנון ובניה דיון על תכנית ענק לבנייה ברכס לבן, שמקודמת במסלול מהיר ואנטי דמוקרטי, ומהווה איום על שטחים ירוקים סביב ירושלים. הדיון יתקיים באכסניית בית וגן (רחוב הפסגה 8).
אתם מוזמנים להגיע להצגת התכנית ולהפגין נוכחות זועמת.
בהמשך המייל תמצאו מידע מפורט בנושא.

שבוע טוב ונעים לכם,
אמנון 


שלום,

מינהל התכנון הארצי, רשות מקרקעי ישראל, ומשרד האוצר, מתעקשים לקדם תוכנית ענק לבנייה ברכס לבן. מדובר ב- 4200 יחידות דיור (ועוד 500 עד 1000 יחידות דיור מוגן). התוכנית מקודמת במסלול מהיר, לא מקצועי ואנטי-דמוקרטי (עוקף עירייה ועוקף וועדה מחוזית).

ביום רביעי הקרוב (5.8.2015) יתקיים דיון ב- ותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור) לקראת הפקדה של התוכנית. הדיון נקבע לשעה 12.30 והוא יתקיים באכסניית בית וגן (רחוב הפסגה 8). הדיון פתוח לציבור. ראש העיר המתנגד לתוכנית יימצא באותה עת בחו"ל. בואו לצפות בהצגת התוכנית ולהפגין נוכחות זועמת – על עצם התוכנית ועל הדרך הדורסנית שבה היא מקודמת.

שימו לב:

1. מדובר בהשמדה נרחבת של שטחי טבע, יער, ומדרגות חקלאיות - במדרון התלול היורד אל נחל רפאים. בשכונה החדשה צפויים הפרשי גובה של עד 100 מ'. השטח משתרע מצומת אורה מערבה לכיוון יד-קנדי (עד לעמק המעיינות של הכפר וולג'ה המקורי). זוהי שליחה אגרסיבית של אצבע מבונה עמוק אל תוך השטח הירוק של הרי יהודה. עבודות החציבה והבנייה ברכס לבן יביאו לחיסולו של מכלול נוף תרבות קדום שהשתרע בעבר בכל הדרו ממלחה ועד בתיר, וחלק ניכר ממנו עדיין שמור היטב – לפחות מעין לבן מערבה.

2. התוכנית תבוא על חשבון קידום התחדשות עירונית בתחומי העיר, שבה יש מספיק עתודות בנייה. יש לזכור כי בשל מדיניות ארוכת שנים של תפיסת קרקע בירושלים, העיר משתרעת על פני שטחים נרחבים ביותר, כאשר אזורים שלמים נבנו באיכות בנייה ירודה (שלא תעמוד בפני רעידת אדמה), ועם תשתיות לקויות. ניתן אולי להסכים לבנייה חלקית בשטחים פתוחים אם בנייה זו תאפשר ניוד זכויות ממתחמים אחרים בעיר, כדי למנוע צפיפות קיצונית בפרויקטים של פינוי-בינוי, וכן כדי למנוע פגיעה במבנים לשימור בשכונות היסטוריות. המדינה, ועיריית ירושלים, טרם גיבשו מנגנון שיאפשר ניוד זכויות. ועד שזה יקרה אין להסכים לבנייה על שטחים פתוחים.

 

3. השכונה החדשה, בגודל של עיר, תחובר לירושלים בנקודה אחת בלבד – בצומת אורה: צומת כלוא בין וואדיות עמוקים, צומת המשרת את בי"ח הדסה, וצומת שבוודאות לא יתפקד. גם הארכת קו הרכבת הקלה לתוך השכונה החדשה לא יועיל כיוון שהרכבת לא תוכל לשאת את העומס הנוסף. הרכבת הקלה נעה על פני הקרקע והיא חוצה כבישים וצמתים ראשיים. בניגוד לרכבת תחתית בערים שטוחות, בירושלים לא ניתן להגדיל משמעותית את תדירות השרות מבלי לשתק את מערך התחבורה הכללי. יוצא איפה שהשכונה החדשה תצרוך תשתיות שיחסרו לפיתוחן של השכונות הוותיקות.

חמור מכול: הכאוס התחבורתי שישרור באזור (עם טופוגרפיה הררית קשה) יחייב את קידומו של כביש הטבעת המערבי – פרויקט יקר ביותר שבדרכו מסיבוב מוצא לנחל רפאים יביא להרס מוחלט של אגן עין כרם.

  

סיכום: על המדינה לתמוך בהתחדשות עירונית, מה שמחייב מאמץ תכנוני והשקעה כספית. במקום זאת המדינה מעדיפה לשווק קרקעות באזורים היפים ביותר של הרי ירושלים - על מנת להזרים כספים לקופת האוצר. משבר הדיור מספק לה אמתלה ומאפשר לה להטעות את הציבור. המדינה אחראית במידה ניכרת למשבר הדיור, המעשיר את קופתה. העברת מינהל התכנון אל משרד האוצר מחזקת את המגמה החזירית של מכירת חיסול נכסי הציבור. כמו כן, מסירת המשרד לאיכות הסביבה למפלגתו של שר האוצר נועדה לנטרל התנגדות אפשרית לתוכניות הבנייה.

 בנוסף, באותו יום ובאותו מקום (בשעה 9:30 עד 12:00) יתקיים בותמ"ל דיון ב"שולחן עגול" על תוכנית מצפה נפתוח. באתר טבע זה (בין רמות לליפתא) מבקשים להקים שכונה של 1400 יח' דיור.  

נוסיף להשלמת התמונה העגומה שהמדינה מקדמת גם בנייה באגן עין כרם, באזורים היפים ביותר של ירושלים:  1800 יח' דיור מסביב למתחם הדסה (ועד עין חנדק),  כ- 1000 יח' דיור במורדות אורה (עין שריג ושביל המעיינות), עד 10,000 יח' דיור בהר חרת, ואת כביש הטבעת המערבי. בנוסף, המדינה מבקשת להקים עיר גדולה בצור הדסה. השלטון הכריז מלחמה על השטחים הפתוחים האיכותיים ביותר של הרי ירושלים.

 נוכחותכם בדיון חשובה.

 אנו הולכים ומאבדים את ירושלים. עלינו להילחם למען שימור אופייה ושמירה על אוצרותיה, ולהילחם על איכות החיים של תושביה. עלינו למנוע את מכירת החיסול של נופי מולדת וחמדת אבות.... מה נשאיר לילדנו אחרי החורבן המתוכנן של הרי ירושלים.

 כל טוב,

רון

 רון חביליו         

טל. 02-6431447

נייד:   054-7401950

ronhavilio@hotmail.com

www.havilio.com

 


העדכון האחרון מהגינה (מ־‎2018·04·22‏): סדנה לבניית אדניות, עובדים ואוכלים ביחד, ועוד הפתעות השבוע בגינה - אל תחמיצו!
צפיה בכל העדכונים תוכנית חודשית