חם לכם? זה הזמן להגיע לגינה. כדאי לקרוא מה צפוי בגינה ביום שלישי וביום חמישי‎2015·08·02‏

שלום לכולכם,
הימים חמים, וזה הזמן לבקר בגינה בשעות אחר הצהרים הקצת יותר מאוחרות. לא תצטערו!

ביום חמישי הקרוב נשתדל לעסוק בעבודות שלא דורשות מאמץ רב (למשל, בציר ענבים, ואולי גם קטיף של ראשוני התפוחים...). ומי שממש יתעצל, מוזמן לבוא ולא לעשות כלום.....

ביום שלישי הקרוב אנחנו מתחילים ביוזמה חדשה ונחמדה - מפגש שבועי שעיקרו לנוח, לשוחח, לשתות תה צמחים, ולהסתלבט. מדובר במפגש נוסף על זה של יום חמישי, שבו נעשה כל מה שמתחשק, חוץ מלעבוד.....
אתם מוזמנים להגיע משעה 16.30 ואילך.

ביום רביעי הקרוב בשעה 12.30 יתקיים בוועדה הארצית לתכנון ובניה דיון על תכנית ענק לבנייה ברכס לבן, שמקודמת במסלול מהיר ואנטי דמוקרטי, ומהווה איום על שטחים ירוקים סביב ירושלים. הדיון יתקיים באכסניית בית וגן (רחוב הפסגה 8).
אתם מוזמנים להגיע להצגת התכנית ולהפגין נוכחות זועמת.
בהמשך המייל תמצאו מידע מפורט בנושא.

שבוע טוב ונעים לכם,
אמנון 


שלום,

מינהל התכנון הארצי, רשות מקרקעי ישראל, ומשרד האוצר,מתעקשים לקדם תוכנית ענק לבנייה ברכס לבן. מדובר ב- 4200יחידות דיור (ועוד 500 עד 1000 יחידות דיור מוגן). התוכנית מקודמת במסלולמהיר, לא מקצועי ואנטי-דמוקרטי (עוקף עירייה ועוקף וועדה מחוזית).

ביום רביעי הקרוב (5.8.2015) יתקיים דיון ב- ותמ"ל (הוועדההארצית לתכנון ובנייה של מתחמיםמועדפים לדיור) לקראת הפקדה שלהתוכנית. הדיון נקבע לשעה 12.30 והוא יתקייםבאכסניית בית וגן (רחוב הפסגה 8).הדיון פתוח לציבור. ראש העיר המתנגד לתוכנית יימצא באותה עת בחו"ל. בואו לצפות בהצגת התוכנית ולהפגין נוכחות זועמת – על עצםהתוכנית ועל הדרך הדורסנית שבה היא מקודמת.

שימו לב:

1. מדובר בהשמדה נרחבת של שטחי טבע, יער, ומדרגותחקלאיות - במדרון התלול היורד אל נחל רפאים. בשכונה החדשה צפויים הפרשי גובה של עד100 מ'. השטח משתרע מצומת אורה מערבה לכיוון יד-קנדי (עד לעמק המעיינות של הכפרוולג'ה המקורי). זוהי שליחה אגרסיבית של אצבע מבונה עמוק אל תוך השטח הירוק של הרייהודה. עבודות החציבה והבנייה ברכס לבן יביאו לחיסולו של מכלול נוף תרבות קדוםשהשתרע בעבר בכל הדרו ממלחה ועד בתיר, וחלק ניכר ממנו עדיין שמור היטב – לפחותמעין לבן מערבה.

2. התוכנית תבוא על חשבון קידוםהתחדשותעירונית בתחומי העיר, שבה יש מספיק עתודות בנייה. יש לזכור כי בשל מדיניות ארוכת שנים של תפיסת קרקע בירושלים,העיר משתרעת על פני שטחים נרחבים ביותר, כאשר אזורים שלמים נבנו באיכות בנייהירודה (שלא תעמוד בפני רעידת אדמה), ועם תשתיות לקויות. ניתן אולי להסכים לבנייהחלקית בשטחים פתוחים אם בנייה זו תאפשר ניוד זכויות ממתחמים אחריםבעיר, כדי למנוע צפיפותקיצונית בפרויקטים של פינוי-בינוי, וכן כדי למנוע פגיעה במבנים לשימור בשכונות היסטוריות. המדינה, ועירייתירושלים, טרם גיבשו מנגנון שיאפשר ניוד זכויות. ועד שזה יקרה אין להסכים לבנייה עלשטחים פתוחים.

 

3. השכונה החדשה, בגודל של עיר, תחובר לירושליםבנקודה אחת בלבד – בצומת אורה: צומת כלואבין וואדיות עמוקים, צומת המשרת את בי"ח הדסה, וצומת שבוודאות לא יתפקד. גם הארכתקו הרכבת הקלה לתוך השכונה החדשה לא יועיל כיוון שהרכבת לא תוכל לשאת את העומס הנוסף.הרכבת הקלה נעה על פני הקרקע והיא חוצה כבישים וצמתים ראשיים. בניגוד לרכבת תחתיתבערים שטוחות, בירושלים לא ניתן להגדיל משמעותית את תדירות השרות מבלי לשתק אתמערך התחבורה הכללי. יוצא איפה שהשכונה החדשה תצרוך תשתיות שיחסרו לפיתוחן של השכונותהוותיקות.

חמור מכול: הכאוס התחבורתי שישרור באזור (עםטופוגרפיה הררית קשה) יחייב את קידומו של כבישהטבעת המערבי – פרויקט יקר ביותר שבדרכו מסיבוב מוצא לנחל רפאים יביאלהרס מוחלט של אגן עין כרם.

  

סיכום: על המדינה לתמוך בהתחדשות עירונית, מהשמחייב מאמץ תכנוני והשקעה כספית. במקום זאת המדינה מעדיפה לשווק קרקעות באזורים היפים ביותרשל הרי ירושלים - על מנת להזרים כספים לקופת האוצר.משבר הדיור מספק לה אמתלה ומאפשר לה להטעות את הציבור. המדינה אחראית במידה ניכרתלמשבר הדיור, המעשיר את קופתה. העברת מינהל התכנון אל משרד האוצר מחזקת את המגמההחזירית של מכירת חיסול נכסי הציבור. כמוכן, מסירת המשרד לאיכות הסביבה למפלגתו של שר האוצר נועדה לנטרל התנגדות אפשריתלתוכניות הבנייה.

 בנוסף, באותו יום ובאותו מקום (בשעה 9:30 עד 12:00) יתקייםבותמ"ל דיון ב"שולחן עגול" על תוכנית מצפה נפתוח. באתר טבע זה (בין רמותלליפתא) מבקשים להקים שכונה של 1400 יח' דיור.  

נוסיףלהשלמת התמונה העגומה שהמדינה מקדמת גם בנייה באגן עין כרם, באזורים היפים ביותרשל ירושלים:  1800 יח' דיור מסביבלמתחם הדסה (ועד עין חנדק),  כ-1000 יח' דיור במורדות אורה (עין שריגושביל המעיינות), עד 10,000 יח' דיור בהר חרת,ואת כביש הטבעת המערבי. בנוסף, המדינה מבקשת להקים עיר גדולה בצור הדסה. השלטוןהכריז מלחמה על השטחים הפתוחים האיכותיים ביותר של הרי ירושלים.

 נוכחותכםבדיון חשובה.

 אנו הולכים ומאבדים את ירושלים. עלינו להילחם למען שימור אופייה ושמירה על אוצרותיה,ולהילחם על איכות החיים של תושביה. עלינו למנוע את מכירת החיסול של נופי מולדתוחמדת אבות.... מה נשאיר לילדנו אחרי החורבן המתוכנן של הרי ירושלים.

 כל טוב,

רון

 רון חביליו         

טל. 02-6431447

נייד:   054-7401950

ronhavilio@hotmail.com

www.havilio.com

 


העדכון האחרון מהגינה (מ־‎2018·12·23‏): זוכרים את אורה. וגם: סדרת פעילויות מקסימות בחודשים הקרובים - הוציאו יומנים!
צפיה בכל העדכונים תוכנית חודשית